USTA EĞİTİMLERİ İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ
10 Ekim 2016

İNŞAAT SEKTÖRÜ İÇİN ÖNEMLİ İŞBİRLİĞİ : “USTA” EĞİTİMLERİ BAŞLADI

Yapı sektöründe çalışan ustaların mesleki niteliklerinin artırılması amacıyla, Çevre ve Şehircilik, Milli Eğitim ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik İl Müdürleri arasında, “Yapı Sektöründe Çalışan Meslek Erbaplarının Mesleki Niteliklerinin Geliştirilmesi İşbirliği Protokolü” kapsamında oluşturulan alt protokol imzalandı.

 

Amacımız Türkiye’nin ekonomik büyümesinin nişanesi olacak şehirleri oluşturmanın gayreti içinde , “Hedefimiz, ülkemizin mesleki hizmet standartlarını gelişmiş ülkeler seviyesine ve hatta üstüne çıkarmaktır. Bu hedefe ulaşmanın gerektirdiği ilk şey; mühendislik, planlama, mimarlık ve yapı müteahhitliği gibi alanlarda çalışanların, kayıt altına alınması ve yeterliklerinin belgelendirilmesidir”

 

 

2010 yılında gerçekleştirilen düzenlemeler ile inşaat ustalarının kayıt altına alınması, eğitimleri ve belgeli usta çalıştırılması konusunda, ilk ciddi adımı atılmış oldu.

Bugün atılan imzalarla, uygulamanın uluslararası tanınırlığı olan ve özel programlarla desteklenen “Mesleki Yeterlilik Belgesi” sürecine dönüşmesi sağlanacak, “Protokolün hayata geçmesiyle; Geçici Ustalık Belgesi’ne sahip yapı ustalarının eğitilmesini, yetkinliklerinin belgelendirilmesini, kayıt altına alınarak izlenmesini sağlayacağız. Sonra da Yapı Ruhsatına tabii inşaatlarda yetkinlik belgesine sahip ustaların çalışmasını gerçekleştirmiş olacağız. Bu sayede, nitelikli yapılarımızın, güvenli çalışma ortamında, yetkin ustalarımız eliyle üretilmesi sağlanmış olacaktır”

 

“Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz ; ustaların eğitimi için talep toplayacak ve koordinasyonu sağlayacak. Eğitimler; Milli Eğitim Müdürlüğünün görevlendireceği uzmanlar tarafından gerçekleştirilecek. Çalışma ve İş Kurumu  ise; eğitime ilişkin organizasyon, SGK, eğitici giderleri gibi ihtiyaçları karşılayacak. Ustalara mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmeye yönelik teorik ve pratik eğitimler verilecek, daha sonra atölye eğitimiyle, ustalar uygulama yapma şansı elde edecekler.  Böylece, bir yandan, bilinen yanlış uygulamalar düzeltilirken; diğer taraftan iş güvenliği, doğru malzeme seçimi ve uygulama bilinci verilerek sektör için kalifiye eleman yetiştirilmesi sağlanacaktır.”

 

Bu kapsamda hazırlanan alt protokol Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüz Sayın Abdullah YENİGÜN, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Şahan ÇOKER ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdür Sayın Nazım BALCI’nın katılımıyla imzalandı.